RFID در صنعت ساختمان آنجایی کاربرد پیدا می‌کند که بدانیم در این صنعت مدیریت مصالح و اموال از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مهندس ناظر، انباردار و… لازم است که لیستی از مصالح خریداری شده و استفاده شده داشته باشند.
همچنین برای کنترل کیفیت هر قطعه نیز مسئول کنترل کیفی یا مهندس ناظر باید به صورت شهودی به قطعه دسترسی داشته باشند تا بتوانند کیفیت آن را تایید کنند.

لزوم استفاده از RFID در صنعت ساختمان

با وجود تگ RFID در قطعات پیش ساخته، کف‌پوش‌ها، سازه‌های بتنی و دیگر مصالح می‌توان کنترل کیفیت و مدیریت موجودی بهتر و بهینه‌تری را تجربه کرد.
حتی در آزمایشگاه و در حین ساخت نیز بررسی و پیگیری را ساده‌تر می‌کند.

چگونگی عملکرد

بروز اساسی نقش RFID در صنعت ساختمان در موارد زیر است:

  • کنترل کیفیت

    کنترل کیفیت با RFID
    به کمک این سیستم ماموران کنترل کیفیت برچسب‌های RFID را از روی محصولات بتنی و همچنین از روی قالب‌های فولادی که در آنها قالب‌گیری می‌شوند، خوانده که زمان ساخت محصول، زمان بازرسی و بازرس آن را نشان می‌دهد. در هر مرحله از تولید ، مامور کنترل کیفیت برچسب‌های RFID را خوانده و اطلاعات کیفی مربوط به آن مرحله را ذخیره می کند. علاوه بر این شناسه کارمند مجهز به RFID که قبلا در سیستم وارد شده است ، همزمان ثبت می گردد.

  • مدیریت محوطه و موجودی

    RFID در ساخت و ساز
    با ترکیب GPS و RFID محل هر بلوکه در محوطه مشخص می شود. در اکثر مواقع، این سازه‌های بتنی بزرگ را توسط جرثقیل بازویی یا بالابر صنعتی در داخل محوطه برای سازماندهی مجدد و بهینه‌سازی فضا جابه‌جا می شوند. دانستن دقیق محل کالا، باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان «پیاده روی» برای یافتن قطعه و همچنین بهبود زمان تحویل و احیانا حذف «بازتولید» پرهزینه به دلیل پیدا نشدن آن می شود.

در نهایت می‌توان گفت استفاده از این تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز باعث صرفه جویی در زمان، بهینه سازی روند تولید و ساخت قطعه، ساده شدن مکان یابی و تسریع در امور می‌شود.