RFID در مسابقات کبوتر رانی به وسیله چیپ رینگ ها در پای کبوتران که نوعی از تگ RFID هستند رخ می‌دهد.
مسابقه کبوتر رانی با استفاده از RFID
در زمان‌های قدیم از کبوترها به عنوان کبوترهای حامل استفاده می‌شد، زیرا توانایی پیداکردن  راه بازگشت به خانه را داشتند،  اما اکنون ارتباطات راه دور بسیار توسعه یافته است،  مردم علاقه‌مند به پرورش کبوتر و برگزاری مسابقه برای آن ها هستند. بنابراین سرعت، گونه، تجربه و شانس بر نتیجه تأثیر می گذارد.

با این حال هنگامی که تعداد کبوترها افزایش می یابد ، مدیریت بسیار مهم است. مسائلی مانند انتخاب گونه‌ای که احتمال برد آن بیشتر است، چه نوع کبوتری برای پرورش مناسب تر است، چه مقدار و در چه زمان‌هایی باید غذا بخورند و چگونه از سلامت آنها اطمینان حاصل کنیم تا از هر اتفاق غیرمنتظره ای جلوگیری شود. همه این مشکلات باید در نظر گرفته شود.

چیپ رینگ RFID

نحوه عملکرد RFID در مسابقات کبوتر رانی

با استفاده از پلاک RFID پای کبوتر یا چیپ رینگ به عنوان یک پابند کبوتر می‌توان به هر پرنده یک شناسه اختصاص داد که به شناسایی آن ها کمک می‌کند و می‌توان اطلاعات لازم دیگر مانند تاریخ تولد، گونه‌ها و عادت را نیز در آن ذخیره کرد.
یک ریدر RFID نیز در قفس ها قرار می‌گیرد و با عبور پرنده از جلوی این ریدر اطلاعات درون تگ خوانده می‌شود. به این وسیله می‌توان دانست که چند کبوتر باید برای یک مسابقه آماده شوند، و چند بار کبوترها می توانند در آن شرکت کنند،
با کل داده ها و سیستم ردیابی RFID، می توان جلوی آسیب های غیرضروری زیادی را گرفت  و کبوترهای مسابقه بهتری پرورش داد.

مسابقات کبوتر رانی با RFID

با استفاده از RFID در مسابقات کبوتر رانی می‌توان نظم بیشتری در مسابقات داشت و مدیریت بهتری را به نمایش گذاشت و در نهایت گزارش فعالیت هر پرنده با ریز جزییات ثبت شده و قابل مشاهده است و حتی می‌توان با آنالیز این داده ها و برطرف کردن نقاط ضعف، احتمال کسب موفقیت را افزایش داد.

وجود این تکنولوژی نه تنها در مسابقات بلکه در پرورش پرندگان نیز می‌تواند مفید فایده باشد.